Ocena punktowa kredytobiorcy wiąże się z większą dostępnością do kredytu gotówkowego. W jaki sposób optymalizować ocenę punktową i z czego w ogóle się składa?
Bardziej intuicyjna skala oceny punktowej w BIK
Ocena punktowa (scoring kredytowy) składa się obecnie ze skali 100 punktów. Wynik 60 punktów to już wynik dobry umożliwiający zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Naturalnie im lepsza ocena punktowa, tym korzystniejsze warunki zadłużenia ze względu na poziom negocjacji umowy. Ocena punktowa pochodzi bezpośrednio z bazy Biura Informacji Kredytowej. Scoring kredytowy ustala się najczęściej przez zestawienie danych konkretnego klienta z danymi innych kredytobiorców, którzy już otrzymali zobowiązanie. Dzięki temu skraca się czas podjęcia decyzji o zadłużeniu. Scoring kredytowy z BIK to powszechne narzędzie, ale nie jest powiedziane, że bank nie zastosuje własnych formuł matematycznych do analizy ryzyka.
Główne czynniki w ocenie punktowej
W ocenie punktowej występuje terminowość spłaty dotychczasowych zobowiązań, częstotliwość zadłużenia konsumpcyjnego, ilość wysłanych wniosków kredytowych w przeciągu roku, doświadczenie na rynku kredytowym. Uregulowanie zaległości podnosi najczęściej znacząco ocenę punktową. Warto również w sposób umiarkowany wykorzystywać kredyty konsumpcyjne, aby nie zamieniły się w podstawię funkcjonowania budżetu domowego. To zdarza się często przy niskich, lecz stabilnych dochodach.
Raport BIK niezwykle przydatny w budowaniu wiarygodności finansowej
Przed podjęciem decyzji o nieco większym zadłużeniu zastanów się nad ściągnięciem płatnego raportu BIK. BIK prezentuje intuicyjny raport o stanie wszystkich zobowiązań. Przydaje się szczególnie po odrzuceniu wniosku kredytowego, czy w ramach uzyskania pewności, co do prawidłowości wpisów. Pojedynczy raport BIK kosztuje kilkadziesiąt złotych, więc nie jest to duży wydatek, a umożliwia rozpoczęcie pracy nad odbudową wiarygodności finansowej w oczach banków i innych instytucji. Nie ma też problemu, aby raport BIK zamówić przez bankowość elektroniczną lub w placówce banku, co ułatwia życie klientom słabo związanym z nowoczesnymi technologiami.
Niski scoring nie zawsze oznacza braku możliwości podpisania umowy kredytowej
Najgorsze działania ze strony kredytobiorcy to duże przekraczanie zdolności kredytowej, zadłużenie ponad stan, nadmierna aktywność na rynku kredytowym objawiająca się składaniem wielu wniosków do banków jednocześnie. Niski scoring nie jest podstawą do odrzucenia współpracy, tylko raczej do lepszego zabezpieczenia umowy.