Lokaty bankowe to jedna z najbardziej popularnych form oszczędzania dwudziestego pierwszego wieku. Dzięki nim możemy zarobić na pieniądzach, które będą spoczywać na specjalnym koncie, czyli lokacie. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj wybieranej lokaty. W zależności od tego co dokładnie wybierzemy – możemy wybrać lokaty terminowe które trwają 3,6,12 i więcej miesięcy. Lokaty bywają też połączone z innymi produktami finansowymi, na przykład ubezpieczeniami lub funduszami, inwestycjami które są nieco bardziej ryzykowne niż nasza podstawa oszczędnościowa. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Lokaty oferowane przez banki są bardzo konkurencyjne. Dlatego jak najbardziej warto zapoznać się z kilkoma ofertami, zanim wybierzemy tą reklamowaną w telewizji czy internecie. W internecie znajdziemy coś takiego jak porównywarki, które bardzo szybko pokażą nam, że możemy swoimi oszczędnościami zarobić niemałe pieniądze.

Na długo czy też na krótko?

Podstawowym wyborem jest termin naszej lokaty. Czy lokaty długoterminowe mają wyższe oprocentowanie? Okazuje się, że wcale nie. Oferty banków bardzo często mają podobne oprocentowanie niezależnie od czasu. Logiczne jest jednak to, że im dłużej nasze pieniądze na lokacie poleżą tym więcej dla nas zarobią. I tu pojawia się taki termin jak kapitalizacja odsetek. Zwykle takie informacje znajdziemy pod ofertą drobnym drukiem – niezwykle rzadko zdarza się, że tak zaglądamy. A znajdziemy w tym miejscu wszystkie ważne informacje dotyczące oprocentowania, minimalnej oraz maksymalnej wpłaty, czasu kapitalizacji oraz innych kosztów. Każdy bank ma obowiązek poinformować klienta o wszystkich szczegółach produktu. Zatem jeśli zaczniemy zasypywać przedstawiciela banku bądź doradcę finansowego pytaniami, na pewno nam na nie odpowie. Być może nie na wszystkie pytanie znajdziemy odpowiedzi w internecie. Dlatego warto przygotować sobie kartkę z pytaniami. Co do loka terminowych, mamy do wyboru miesięczne (3, 9, 9 miesięcy) oraz roczne.

Zobacz także:  Lokata bankowa i konto oszczędnościowe ależ ciekawe oferty

Otóż długie lokaty pozwalają nam jedynie więcej zarobić przez sam czas. Bardzo często mamy tu nawet niższe oprocentowanie niż przy lokatach na okres trzech miesięcy. Oprocentowanie tego rodzaju lokat zwykle wynosi od 3 do 4,5 proc. w skali roku. Istnieją również takie, których oprocentowanie jest niższe niż 3 proc. lub wyższe niż 5 proc. Lokaty te zazwyczaj są przeznaczone dla nowych klientów banków (jeśli nie mamy w nich konta, karty i nie korzystaliśmy w danym banku z kredytów). Lokaty dostosowane są do różnych potrzeb klientów. Zatem na pewno znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie nam na rękę pod każdym względem.

Samo założenie lokaty jest banalnie proste. Wybieramy dla siebie najlepsze lokaty bankowe, wypełniamy wniosek na stronie internetowej (chyba że oferta jest dostępna tylko i wyłącznie w placówkach) i wysyłamy. Oszczędności przelewamy korzystając z konta internetowego, a wszystkie dokumenty podpisujemy u kuriera.

Komentarz wyłączone.