Coraz chętniej korzystamy z kredytów i pożyczek. Umożliwiają nam one zakupy towarów, na które na nie stać lub na które trudno odłożyć jednorazowo kwotę z naszych zarobków lub oszczędności. Pośród cieszących się popularnością rozwiązań jest także kredyt konsolidacyjny.

Dla kogo kredyt konsolidacyjny?

Banki wychodzą z coraz to nowymi pomysłami kredytów dla swoich klientów. Coraz bardziej dostosowują też do nich swoje oferty. Duża w tym zasługa również konkurencji. Jeśli klient nie znajdzie w banku oferty dla siebie, wtedy uda się do konkurencji. Kredyt konsolidacyjny to produkt, który stanowi ofertę dla osób, które posiadają na swoim koncie kilka zobowiązań i chcą je nieco uporządkować. Kredyt konsolidacyjny może przyjść nam z pomocą również wtedy, gdy z przyczyn losowych dotychczasowa rata jest dla nas zbyt obciążająca. Kredyt konsolidacyjny to więc nic innego, jak zaciągnięcie nowego kredytu na rzecz spłaty dotychczasowych zobowiązań. Konsolidacja pozwala na uzyskanie jednej raty i to zazwyczaj niższej niż suma naszych dotychczasowych zobowiązań. Konsekwencją konsolidacji jest jednak zazwyczaj większa ilość rat, a co za tym idzie większa kwota do spłaty, bowiem kredyt jest droższy za sprawą prowizji i odsetek. Dlatego przed jego zaciągnięciem warto usiąść i zastanowić się na spokojnie na czym nam zależy. Jeśli bowiem chcemy obniżyć miesięczną ratę, to faktycznie kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem. Musimy jednak liczyć się z tym, że jego koszty będą wyższe. Mając to na uwadze możemy podjąć dobrą decyzję.

Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny musimy oczywiście w pierwszej kolejności znaleźć interesująca nas ofertę. Możemy to zrobić przeszukując internet lub udając się do banku. Następnie musimy złożyć wniosek, do którego dołączymy umowy kredytowe konsolidowanych zobowiązań. Po złożeniu wniosku bank znajdzie rozwiązanie dla nas i przedstawi nam ratę kredytu. Jeśli nasza zdolność kredytowa nie będzie zbyt wysoka, wtedy istnieje możliwość, że bank będzie żądał od nas zabezpieczenia np. w postaci hipoteki lub dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli chcemy skrócić czas przyznawania kredytu warto przygotować już odpowiednio wcześnie dokumenty. Jakich dokumentów potrzebujemy? Przede wszystkim dowodu osobistego, zaświadczenia o dochodach oraz umowy o pracę. Następnie bank sprawdzi nas z BIKu i innych rejestrach. I na tej podstawie podejmie decyzję o przyznaniu kredytu lub odmowie. Jak powinniśmy porównywać ze sobą dostępne oferty kredytów konsolidacyjnych? Możemy skorzystać z porównywarki internetowej. W oparciu o podane przez nas dane takie, jak wysokość zadłużenia, długość spłaty czy proponowana rata, porównywarka pokaże propozycje. Dzięki temu będziemy mogli dość szybko zorientować się, która z ofert jest najkorzystniejsza i którą z nich warto wybrać. A która może być zbyt droga.

Zobacz także:  Uzyskanie kredytu konsolidacyjnego

Komentarz wyłączone.