Kredyt hipoteczny to związanie się z bankiem na długie lata. Okres kredytowania zazwyczaj trwa 30 lat, ale zdarzają się także kredyty na 45 lat. Praktycznie więc jest to związanie się z bankiem na większość dorosłego życia. Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny musimy się liczyć z tym, że bank zażąda od nas bardzo wiele dokumentów podczas całego okresu kredytowania. Nie wystarczy przedstawienie tylko dowodu osobistego i zaświadczenia o zarobkach. Aby kredyt hipoteczny został nam przyznany trzeba przejść procedury które mogą zniechęcać. Wiedząc jednak z czym przyjdzie nam się zmierzyć można się do tego przygotować.

Od czego zacząć?

W każdym banku procedura kredytowa rozpoczyna się od tego samego, czyli od okazania dokumentu tożsamości i wypełnienia wniosku. Banki często proszą o okazanie dwóch dokumentów potwierdzających tożsamość. Poza dowodem osobistym może to być paszport, albo prawo jazdy.

Co dalej?

Bank oceniając naszą zdolność kredytową będzie wymagał okazania dokumentu potwierdzającego wysokość wynagrodzenia. Pracodawca wówczas wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach, zazwyczaj z trzech albo sześciu ostatnich miesięcy. W przypadku osób pracujących na umowę zlecenie lub umowę o dzieło wymagane jest przedstawienie rachunków i umów, które pozwolą na określenie jaki dochód był osiągany w przeszłości. Więcej dokumentów muszą przedstawić osoby prowadzące działalność gospodarczą. Są to takie dokumenty jak: dokumenty rejestrowe firmy, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak również PIT za rok ubiegły. Jeśli nie jesteśmy klientami banku w którym chcemy zaciągnąć kredyt i nie prowadzimy w nim rachunku bankowego, to bank może poprosić również o wyciąg z naszego konta. Także w przypadku posiadania karty kredytowej zostaniemy poproszeni o przedstawienie wyciągów z karty.

Po przyznaniu zdolności.

Kiedy zdolność kredytowa zostanie już stwierdzona, wówczas bank będzie chciał zobaczyć dokumenty dotyczące nieruchomości, którą planujemy nabyć. Konieczna będzie umowa przedwstępna podpisana ze zbywcą nieruchomości. Jeśli nieruchomość jest nabywana z rynku wtórnego to wymagane będzie również potwierdzenie, że zbywca ma do niej prawo, czyli należy przedstawić odpis z księgi wieczystej. W przypadku podpisywania umowy z deweloperem nie ma takiej konieczności. Jeśli poza kupnem domu/mieszkania pieniądze z kredytu chcemy również przeznaczyć na remont, wykończenie bądź urządzenie wnętrza, wówczas może się zdarzyć, że bank będzie wypłacał nam kredyt w transzach. Wówczas warto robić zdjęcia, przedstawiające co zostało wykonane za daną transzę i koniecznie trzeba zbierać faktury. Od tego bank może uzależniać wypłatę kolejnej transzy. Kiedy wszystkie formalności zostaną dopełnione i bank przyzna nam kredyt wówczas na nasze konto bankowe wpłyną przyznane środki. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak szybko je wykorzystać i zamieszkać w wymarzonym własnym kącie.

Komentarz wyłączone.