Tanie zadłużenie wyraźnie uzależnia i daje wrażenie poprawy standardu życiowego, niestety krótkoterminowo. Każdy dług prędzej, czy później trzeba spłacić. W przeciwnym wypadku narażasz się na konsekwencje windykacyjne. Pętla zadłużeniowa to jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najcięższych problemów występujących wśród rodzimych kredytobiorców. W artykule poznasz definicję pętli zadłużeniowej, przyczyny jej powstawania, a także najskuteczniejsze metody przeciwdziałania.

Zdolność kredytowa najważniejsza na rynku kredytowym

Możesz zaciągać nowe pożyczki pod warunkiem przedstawienia pozytywnej zdolności kredytowej. To warunek konieczny do nawiązania współpracy z bankami detalicznymi, czy instytucjami pozabankowymi (parabankami), SKOK-ami. Pętla zadłużeniowa rozpoczyna się w momencie, gdy zaczynasz spłacać stare zadłużenie nowym na granicy wypłacalności. Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank skutkuje natychmiastową wykonalnością zadłużenia. To znaczy, że musisz spłacić całość kredytu, niezależnie od aktualnej sytuacji ekonomicznej. A zatem wycofanie z kontaktu, unikanie odbioru wiadomości od kredytodawcy to najgorszy ze sposobów radzenia sobie z trudnym długiem. Jedna z najlepszych metod to rozpoznanie granicznej zdolności kredytowej i wykorzystanie narzędzia konsolidacji gotówkowej.

Konsolidacja kredytów ratunkiem przed spiralą zadłużenia

Konsolidacja scala w jeden wszystkie dotychczasowe pożyczki, limity na kartach kredytowych, a nawet zadłużenie występujące na poziomie parabankowym. Kredyt konsolidacyjny też wymaga wykazania źródła dochodu (wyłącznie legalnego) i pozytywnej zdolności kredytowej. W kryzysowych sytuacjach, chociażby po stracie zatrudnienia najlepiej od razu samodzielnie doprowadzić do sprzedaży majątku trwałego, bez udziału kosztownego procesu windykacyjnego. W kredycie konsolidacyjnym występuje często instrument karencji w spłacie, a mianowicie wakacje kredytowe. To szansa dla kredytobiorcy, aby uregulować w kilka miesięcy podstawowe problemy finansowe i wrócić do spłaty w dogodnym momencie. Wakacje kredytowe obowiązują z reguły trzy miesiące i można przejść na nie już po podpisaniu umowy o kredyt konsolidacyjny. Jeżeli posiadasz w danym momencie tylko jeden, ciężki do spłacenia kredyt możesz wystąpić do banku z formalną prośbą o zaplanowanie wakacji. Gdzie tkwi haczyk? Kredytodawca zgadza się na odroczenie spłaty, ale pobiera odsetki od większej, niespłaconej dotychczas kwoty. To jednym słowem wynagrodzenie instytucji finansowej.

Zobacz także:  Formalności związane z kredytami konsolidacyjnymi

Mądra restrukturyzacja zachowuje zdolność kredytową

Konsolidacja kredytów to o tyle dobre narzędzie restrukturyzacji, ponieważ daje możliwość przejścia do innej, konkurencyjnej placówki. Pętla zadłużeniowa przytrafia się z reguły kredytobiorcom wykorzystującym więcej niż jeden kredyt gotówkowy jednocześnie. Monitoruj zawsze zdolność kredytową i nie doprowadź do momentu, w którym banki odmówią rozpatrzenia wniosku.

Komentarz wyłączone.