Straszliwa zaliczka często powstrzymuje młodych Polaków przed zakupem pierwszego domu, a wraz ze wzrostem cen domów w wielu dużych miastach nawet 5% ceny zakupu to zazwyczaj więcej, niż większość ludzi jest w stanie zadowolić. Więc kiedy słyszysz o możliwości kredytu hipotecznego bez zaliczki, jest całkowicie zrozumiałe, że na pewno zechcesz rozważyć tę opcję jako opcję. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym bez zaliczki, aby dokonać najlepszego wyboru dla siebie i swoich finansów.
Czy naprawdę nie istnieją kredyty hipoteczne zaliczkowe?
Zakup domu bez zaliczki nie oznacza, że nie musisz wpłacać zaliczki – oznacza to po prostu, że nie używasz własnej ciężko zarobionej i zaoszczędzonej gotówki do opłacenia zadatku. Oznacza to, że zamierzasz pożyczyć zaliczkę (co najmniej 5%), co w zamian oznacza, że zaciągasz jeszcze więcej długów. Dlatego ważne jest, aby mieć dobrą kondycję finansową, zanim zaciągniesz jeszcze większy dług, niż jest to technicznie konieczne.
Jak działa kredyt hipoteczny bez zaliczki?
Kredyt hipoteczny bez zaliczki działa dokładnie tak samo, jak zwykły kredyt hipoteczny, przy czym przy zamknięciu nie są wymagane żadne pieniądze. Jedyna gotówka, jakiej będziesz potrzebować, to kwota potrzebna do pokrycia standardowych kosztów zamknięcia. Twój kredyt hipoteczny i zaliczka zostaną sfinansowane przez pożyczkodawcę. Jednak rząd nie zezwala Polakom na pożyczanie zaliczki od ich pożyczkodawcy hipotecznego, jeśli ich pożyczkodawcą jest bank lub rządowa firma powiernicza. W związku z tym zamiast pierwszej wpłaty będziesz musiał znaleźć innego pożyczkodawcę. Po znalezieniu alternatywnego pożyczkodawcy i uzyskaniu finansowania potrzebnego do wpłaty zaliczki, po prostu dokonujesz płatności na rzecz alternatywnego pożyczkodawcy, tak jak w banku za kredyt hipoteczny.
Koszt zakupu domu w Polsce
- Istnieje kilka różnych sposobów uzyskania zaliczki bez konieczności oszczędzania na nią.
- Linia kredytowa.
- Możesz zdecydować się na linię kredytową na zaliczkę. Ale nie może pochodzić z tego samego banku, z którego otrzymujesz kredyt hipoteczny.
- Pożyczka osobista.
To może być dobra opcja dla kogoś, kto ma dobrą sytuację finansową, ale nie chce dłużej czekać z zakupem domu. Karta kredytowa. Jest to prawdopodobnie najgorsza opcja, ponieważ pobranie co najmniej 5% ceny zakupu domu może spowodować, że na lata będziesz zadłużony na karcie kredytowej.
Pożyczka od członka rodziny.
Jeśli masz hojnego członka rodziny, możesz potencjalnie pożyczyć od niego zaliczkę.
Programy rządowe.
W zależności od okolicy, w której mieszkasz, istnieją specjalne programy rządowe, które mogą zapewnić rodzinom o niższych dochodach pomoc w postaci zaliczki.
Pożyczanie za zaliczkę ma swoje zalety, ale mimo to może wiązać się z wieloma wyzwaniami.
Plusy
Koniec z wynajmem! Kiedy musisz wpłacić zaliczkę, może minąć kilka lat oszczędzania, zanim będziesz miał wystarczająco dużo miejsca na zakup domu. Pożyczając możesz od razu zacząć inwestować i zwiększyć kapitał własny w swoim domu. Zamiast marnować pieniądze na czynsz, każda dokonana przez ciebie płatność idzie na własność domu. Unikasz też ubezpieczenia spłaty kredytu hipotecznego – wpłacając zaliczkę w wysokości mniej niż 20%, jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia na wypadek spłaty kredytu. Pożyczając pełne 20%, nie musisz dodawać ubezpieczenia na wypadek spłaty kredytu hipotecznego.
Zwiększ swoje bogactwo! Dom jest zwykle uważany za jeden z największych aktywów, jakie posiada osoba. Im wcześniej go kupisz, tym więcej kapitału możesz zbudować, co pomoże Ci zwiększyć wartość netto.