Niektórych banków można na próżno szukać na ulicach naszych miast. Ich nazwy są dość tajemnicze i zwykle składają się z dwóch członów – nazwy marki pojazdu i słowa „Bank”. Tak, chodzi oczywiście o banki samochodowe, które istnieją na rynku już od lat 90-tych XX wieku. Jak łatwo się domyślić, są one założone przez konkretnych producentów samochodów i zwykle reprezentują ich interesy.

Jak działa bank samochodowy?

Banki samochodowe założone są tylko w jednym celu: udzielania kredytów samochodowych na określone pojazdy. Zwykle chodzi o auta określonych producentów, aczkolwiek – co ciekawe – nie jest to normą. Są na przykład takie banki, które finansują zakup pojazdów różnych marek, pod warunkiem, że są one sprzedawane pod szyldem określonego dealera. Co ważne, banki samochodowe nie posiadają z reguły swoich stacjonarnych siedzib. Zwykle można z nich skorzystać wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Żeby było jeszcze ciekawiej, niektóre z ich oferują również dość opłacalne lokaty. Mowa tu zwłaszcza o tak zwanych „starych bankach”, które mają dość mocno ugruntowaną pozycję na rynku.

Korzyści i zagrożenia

Korzystanie z ofert banków samochodowych wiąże się z wieloma korzyściami, ale i z pewnym ryzykiem. Z pewnością ich zaletą jest możliwość zakupu nowego pojazdu (u dealera) nawet w ciągu jednego dnia. Mamy tu na myśli zwłaszcza oferty opierające się na przyspieszonej procedurze przyznawania kredytu samochodowego. Atutem takich banków jest również duża liczba ofert kredytów 50/50, które z założenia mają znacznie niższe wymagania w kontekście zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia jest też możliwość zakupu aut innych marek, o czym zresztą było wspomniane nieco wyżej.

Niestety, banki samochodowe i ich oferty mają również i wady. Jedną z największych jest brak stacjonarnej siedziby, co może się odbić niekorzystnie zwłaszcza na tych Klientach, którzy mają utrudniony dostęp do Internetu. Kolejną wadą są warunki finansowania zakupu pojazdu. Z reguły im jest on starszy, tym są one mniej korzystne. W praktyce, banki samochodowe oferują najkorzystniejsze kredyty tylko w przypadku drogich aut. Ponadto to, co dla wielu jest zaletą, jest dla innych wadą. Mowa tu o wspomnianej redukcji (często do absolutnego minimum) wymaganych formalności. Dla wielu Klientów, oferta udzielana „na szybko”, nie daje możliwości podjęcia przemyślanej decyzji dotyczącej zakupu auta.

Zobacz także:  Kredyt na samochód 15 000 na 12 miesięcy

Bank samochodowy, czy zwykły bank stacjonarny?

Decyzja o wyborze kredytu samochodowego udzielanego przez bank samochodowy i bank stacjonarny, zwykle nie należy do najprostszych. W ogólnym rozrachunku ważne jest to, jak dany kredyt będzie spłacany. Jeśli w tracie jego spłaty nie pojawią się żadne trudności (np. wypadek, uszkodzenie samochodu, próba jego odsprzedaży), kredyt w banku samochodowym będzie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że banki te są wyspecjalizowane w tego typu ofertach, co przedkłada się na rzeczywiste korzyści. Jeśli jednak podczas spłaty pojawią się trudności, skorzystanie z „banku tradycyjnego” będzie o wiele wygodniejsze. I nie chodzi tu o ogólne zapisy umowy, czy też regulaminu banku, ale przede wszystkim o dostępność jego siedziby, na którą również powinniśmy zwrócić uwagę.

Podsumowanie

Banki samochodowe to wyspecjalizowane podmioty finansowe, których oferty mogą być nieco korzystniejsze, niż analogiczne oferty kredytów samochodowych w „tradycyjnych” bankach. Niemniej, z logistycznego punktu widzenia, korzystanie z usług banku internetowego, może być znacznie trudniejsze. Niemniej, ostateczna decyzja co do wyboru konkretnej oferty i tak należy do Klienta. Należy wierzyć, że wybierze on tą, która będzie dla niego najbardziej odpowiednia.

Komentarz wyłączone.