Czy komornik może zająć lokatę?

Egzekucja środków znajdujących się na rachunkach jest jedną z najbardziej skutecznych i szybkich sposobów na uzyskanie żywej gotówki przez komornika. Dlatego jeśli dochodzi do egzekucji, komornik zajmuje w pierwszej kolejności wszystko to, co znajduje się na wszystkich naszych kontach bankowych. Dlatego właśnie komornicy wnioskują do banków o zajęcie rachunków. w takiej sytuacji bank jest zobowiązany, na mocy ustawy, do współpracy z komornikiem. Jednakże dłużnik powinien na bieżąco kontrolować wszystkie kroki podejmowane przez komornika. Bywa, że komornik dopuszcza się czynów zabronionych w nadziei na osiągniecie lepszego wyniku. Niestety, część pieniędzy z lokaty może zostać zajęta przez komornika, ale nie ma on prawa do zajęcia 100% środków, które na owej lokacie się znajdują. Wiele osób o tym nie wie i pozwala komornikowi na dysponowanie wszystkimi środkami zgromadzonymi na lokacie. Późniejsze odzyskiwanie tych pieniędzy jest niezwykle trudne. Możliwość zatrzymania części pieniędzy na lokacie w razie egzekucji komorniczej zapewnia każdemu obywatelowi artykuł 54 ustawy o prawie bankowym. w ustawie tej określono limit kwoty wolnej od egzekucji. Jest to trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w naszym kraju, czyli, w zależności od okresu, około 11-12 tysięcy złotych. Wskaźnik ten jest aktualizowany każdego miesiąca przez Główny Urząd Statystyczny.

Uważaj na haczyki w ustawie

Należy tutaj zwrócić uwagę na fakt, że limit regulujący maksymalną kwotę, którą może zabrać komornik z lokat bankowych dotyczy wszystkich łącznie naszych lokat we wszystkich bankach. Dlatego jeśli na jednej lokacie mamy trzysta tysięcy złotych, a na drugiej dwieście tysięcy złotych, to komornik na każdym koncie zostawi po kilka tysięcy złotych, proporcjonalnie (jeśli dług przewyższa kwotę dostępną na naszych lokatach bankowych). Wyjątek stanowią konta w SKOK-ach, gdzie są osobne limity egzekucyjne.

Jeśli posiadamy lokatę wspólną – na przykład z małżonkiem, wówczas komornik ustala nasz proporcjonalny udział w długu. Zwykle zabiera po prostu połowę wartości lokaty jeśli jest ona niższa niż przeciętna trzykrotność wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Jeśli po jakimś czasie będziemy wpłacali kolejne pieniądze na lokatę, a poprzednie zajęcie komornicze nie zostało zaspokojone, wówczas komornik będzie nam zabierał wszystko, co znajdzie się na takiej lokacie, aż do zaspokojenia roszczeń dłużnika.

Jak uniknąć utraty środków z lokaty

Czy szybka wypłata oszczędności z lokaty jest skuteczną ucieczką przed komornikiem?

Jeśli zechcemy uciec przed zbliżającym się komornikiem, wpadniemy zapewne na pomysł, aby szybko wycofać środki z lokat. Jednakże komornik prześledzi nasza historię i wówczas cała wypłacona gotówka będzie podlegała egzekucji.

Niestety, komornik może zająć środki z lokaty nawet jeśli jest ona w obcej walucie, a także gdy konto z lokatą znajduje się poza granicami naszego kraju.

Trzymaj rękę na pulsie

Niezależnie o wszystkiego, śledźmy poczynania komornika na naszych kontach, dowiadujmy się jakie są przepisy i gdy komornik przekroczy swoje uprawnienia, co niestety się zdarza, składajmy na niego zażalenia i odzyskujmy bezprawnie zajęte pieniądze z lokaty. Zdarzają się bezprawne zajęcia komornicze, bo ustawa o tym co może zająć komornik, a co nie i ustawa o prawie bankowym jest wciąż dziurawa, mimo wybuchających wciąż skandali. Bank jest zobowiązany do wydania komornikowi pieniędzy tylko jeśli suma na lokatach przekracza wspomniany limit, a więc trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Korzystna pożyczka z banku

Rozpoczęcie wspólnego życia po ślubie to spory, samodzielny krok w dorosłość. Niestety dzisiejsze czasy prezentują się niezbyt korzystnie dla osób chcących założyć własną rodzinę i żyć na odpowiednim poziomie. Współczesne zarobki nie pozwalają na odłożenie konkretnej sumy z comiesięcznej wypłaty. Codzienne zakupy czy opłata rachunków nie sprawia problemów, czego nie można powiedzieć o zakupie własnego pojazdu, czy remoncie mieszkania, które wymagają konkretnego wkładu pieniężnego. Na przeszkodzie stają zazwyczaj okoliczność, których nie da się przewidzieć, a każdy dodatkowy wydatek zmniejsza szansę na posiadanie własnego samochodu. W takiej sytuacji warto udać się do swojego banku w celu uzyskania informacji na temat otrzymania kredytu gotówkowego.

Chyba trudno byłoby znaleźć bank, który nie jest w stanie udzielić pożyczki swojemu klientowi. Wszak na tym opiera się właśnie działalność instytucji finansowych. Każdy z nas może przebierać wśród setek bankowych propozycji by znaleźć taką, która będzie w stanie spełnić wszelkie wymagania i doprowadzi do wymarzonego zakupu. Kredyty gotówkowe są najczęściej udzielaną formą pożyczki dla firm oraz osób indywidualnych. Coraz większa konkurencja pomiędzy bankami sprawia, że warunki kredytowania są coraz bardziej atrakcyjne, a koszty spłacania zaciągniętego kredytu natomiast stopniowo maleją. Co więcej, każdego miesiąca w setkach miast w Polsce pojawiają się firmy pożyczkowe, oferujące tak zwane chwilówki. Pod tą nazwą kryje się szybki kredyt, który można uzyskać w dniu odwiedzenia punktu i złożenia wniosku. Kwoty oferowane przez te placówki są z reguły niewielkie i nie przekraczają wysokości kilku tysięcy złotych. Aby taki kredyt otrzymać, nie ma potrzeby wypełniania setek wniosków i formularzy. Wypłata gotówki w firmie pożyczkowej odbywa się jedynie na podstawie danych zawartych w dowodzie osobistym i nie trzeba dysponować zaświadczeniem o dochodach. Popularność tej formy pożyczki wzrasta w okresach, które gromadzą całą rodzinę przy wspólnym stole. Do takich momentów zalicza się Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc, oraz uroczystości rodzinne (wesela, komunie, chrzty itd.).

Pary, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, lub chcą zakupić auto, bardzo często decydują się właśnie na kredyt gotówkowy. Obecnie banki bardzo szybko wydają decyzję o przyznaniu kredytu, jeśli tylko sprawdzą, czy klient jest wypłacalny i będzie w stanie zwrócić pożyczkę w wyznaczonym terminie. W przypadku odmówienia przyznania pożyczki, istnieje także inne wyjście. Obecnie bardzo popularne są pożyczki udzielane za pośrednictwem agencji internetowych, gdzie decyzja o przyznaniu gotówki zapada w kilka minut. Jednak i tutaj panuje bardzo zacięta konkurencja, co wychodzi na korzyść klientowi, któremu proponuje się pierwszą pożyczkę bez żadnego oprocentowania oraz dodatkowych kosztów. Ta precyzyjnie przemyślana strategia marketingowa ma za zadanie przyciągnąć klienta i zaznajomić ich z procedurami panującymi w poszczególnych agencjach.

Zaciągnięcie kredytu w banku to jeden z najbardziej popularnych sposobów na zakup wymarzonego pojazdu lub wyjazd za granicę w celach wycieczkowych. Comiesięczna spłata zobowiązań motywuje do prawidłowej organizacji domowego budżetu, co nie ma zazwyczaj miejsca w przypadku samodzielnego odkładania pieniędzy z miesięcznej pensji. W razie, gdy na horyzoncie pojawią się chwilowe problemy ze spłatą, warto przejść się do banku i przedstawić swoją sytuację. Wspólnie z pracownikiem banku można znaleźć rozwiązanie, które zadowoli obie strony.